Loading...

Image Alt

2023 Finalists

Location Manager of the Year – Commercials

Arrowhead Water: Ben Hogan
Call of Duty Modern Warfare 2: Rich Bokides
Kia “Dependability”: Ed Lippman
Kia Telluride “BINKY DAD”: Louis Laurent De Fontanes
Visit California “Kidifornia Family Vacation”: Weston Marsh

Location Manager of the Year – Episodic TV – 1 hour

Beef: Michael Percival
Daisy Jones & The Six: Jay Traynor
For All Mankind – Season 4: Steve Woroniecki
The Rookie Season 5: Steve Weissberger
Winning Time: The Rise of the Lakers Dynasty Season 2: Gregory H. Alpert

Location Manager of the Year – Episodic TV – 1/2 hour

Based On A True Story: David Flannery
High Desert: Stacey Brashear
Bookie: Steve Woroniecki
Minx: Jason Kaplon
Shrinking: David Flannery

Location Manager of the Year – Independent Feature

Jesus Revolution: Kimberly Crabb
Sacramento: Tyler Semons
The Greatest Hits: Justin Hill

Location Manager of the Year – Studio Feature

Atlas: Craig Van Gundy
Barbie: Robin Citrin
Beverly Hills Cop: Axel Foley: Dan Cooley

Location Team of the Year – Episodic TV – 1 hour

Daisy Jones & The Six, Jay Traynor (SLM), Tony Rizza (S-KALM, Block 1), Courtney Ochoa (Loc Coord), Jimmy Hang (KALM), Velvet Graves (KALM), Michael Anthony Naddour (KALM), Brooke Cooper (KALM), Omar Masmoudi (KALM), Ahmet Elez (KALM), Oscar Ibarra (KALM), Don Winkelbauer (KALM), Shannon Nelson (KALM), Joshua Perksy (KALM/Logistics Coordinator, Block 1 / LM, Block 2), Jeff Edmonds (KALM), Constance Nava (KALM), Aaron Cota (KALM), David Kaufman (KALM), Jack Denny (KALM), Mo Cordrey (ALM), Isaac Levy (ALM), Nicole Embry (ALM), Ian Bogert (ALM), Todd Duffey (ALM), Peter Cubas (ALM), Rick Walters (ALM), John Paul Lorello (ALM), Susanne Medina (KALM), Ethan Dawson (Unit PA), Will Oakes (Unit PA)

For All Mankind – Season 4: Steve Woroniecki (LM), Shannon Nelson (KALM), Francis Lucas (KALM), Stephen Andrzejewski (KALM), Jeff Edmonds (KALM), Adam Jordan (ALM), Jeff Crandell (KALM)

Quantum Leap: Daniel Milner (LM), Steve Curley (KALM), Kevin Kinskey (KALM), Brandey Nicols (KALM), Lexington Graham (ALM), Shannon Cloud (ALM), Rob Saeks (ALM)

The Morning Show: Mandi Dillin (LM), Paul Pedevilla (LM), Keomanee Vilaythong (KALM), Kristopher Kreeger (KALM), Tiffany Le (KALM), Shasta Kinney (KALM), Ron Haynes (KALM), Megan Adams (KALM), Tommy Woodard (KALM), Richard Streeter (KALM), Rabeyah Khan (KALM), Taylor Erickson (KALM), Remy Elles (KALM), Celia Fogel (ALM), Gilbert Perez (ALM), Lloyd Cruz (ALM), David Park (Scout)

Winning Time: The Rise of the Lakers Dynasty, Season 2: Gregory H. Alpert (SLM), Brian S. Kalata (LM), Matthew Bolin (KALM), JP O’Connor (KALM), Sam Gomez (KALM), Miles Beal-Ampah (KALM), Shelly Armstrong (Loc Dept. Coord.), Andre Balderamos (KALM), Shaka Terry (KALM), Shawn Hueston (KALM), Julian Stephens (ALM), Whitney Breite (ALM)

Location Team of the Year – Episodic TV – 1/2 hour

Barry: Jonathan Jansen (SLM), Alexander Georges (LM), Chelsea Lawrence (KALM), Brian Kinney (KALM), Alex Moreno (KALM), Juan Sebastian Laughlin (KALM), Willis Turner (KALM), Niko Luna (Locations Assistant), Daniel Lee (KALM/Coordinator)

Based On A True Story: David Flannery (LM), Aaron Cota (KALM), Armando Boquiren (KALM), Elizabeth Reynolds (KALM), Justin Rowland (KALM), Ken Daroca (ALM), Todd Duffey (ALM), Constance Nava (Location Scout)

Minx: Jason Kaplon (SLM), J Hanna (LM), Mike Parisi (KALM), Taylor Moore (KALM), Brielle Fraser (ALM), Jessica Aichs (KALM), Michael Holmes (KALM), John Nabet (KALM), Jasmin Paris (KALM)

Platonic: Kyle Sucher (LM), Danny Finn (KALM), Megan J O’Neil (KALM), Scott Kradolfer (KALM), Brittany Anders (KALM), Nicholas Brandt (KALM), Jimmie Lee Acre (KALM), Maria De La Rosa (KALM), Justin Louie (KALM)

Shrinking: David Flannery (LM), Elizabeth Reynolds (KALM), JP O’Conner (KALM), Melissa “Zippy” Downing (KALM), Aaron Cota (KALM), Kendra Liedle (KALM), Ken Daroca (ALM), Hannah Dorfman (ALM), Shaka Terry (ALM), Kendra Bryant (ALM)

Location Team of the Year – Independent Feature

CTRL ALT DEL: Christian Jean (LM), Nick Lyon (Location Scout), Michael Underwood (Location Coordinator), Rielly Alexander (Location Assistant), Mandy Sharma (Location Assistant), and Asia Dorsey (Location Assistant)

Freaky Tales: Heather MacLean (LM), Saisie Jang (KALM), Alex Pearcy (Location Scout), Kelly Tom (KALM), Dan Kemp (KALM), Peter Kwong (KALM), Rashod Edwards (KALM), Trent Hanible (ALM), Ileana Contreras (ALM), Edgar Vega (ALM), Galen Wallace (Location Asst.), Angy Fonseca (Location Asst.)

Knox Goes Away: Rob Frank (LM), Remy Elles (KALM), Sean Hernandez (KALM), Sheila Ryan-Cruz (KALM), Jeanie Farnam (KALM), Jonah Smith (KALM), Eduardo Rickettes (KALM)

MaXXXine: Mandi Dillin (LM), Paul Pedevilla (LM), Naomi Motohashi (KALM), Megan Adams (KALM), Remy Elles (KALM), Kristopher Kreeger (KALM), Rabeyah Khan (KALM), Sheila Ryan-Cruz (KALM), Tommy Woodard (KALM), Gilbert Perez (ALM), Celia Fogel (ALM)

The Greatest Hits: Justin Hill (LM), Justin Louie (KALM), Jill Naumann (KALM), Clay Dodder (KALM), Norman Galeas (KALM), Brittany Anders (KALM), Michael Bryant (KALM), Paul Brady (KALM), Lucien Unruh (ALM), Sarah Hwang (ALM), Guy Morrison (KALM), Dana Reiko Barenfeld (KALM)

Location Team of the Year – Studio Feature

Atlas: Craig Van Gundy (LM), Roberts Jones (KALM), Stevie Nelson (KALM), Tony Alfano (ALM), Darrick Chan (ALM), Roland Greedy (Location Assistant)

Barbie: Robin Citrin (SLM), Miranda Carnessale (KALM), Sonia Villerias (KALM), Dorion Thomas (KALM), Robert Swartwood (KALM), Julianne Eggold (KALM), Juanita-Victoria Goode (ALM), David Kaufman (KALM), Michael “Malibu” Bryant (KALM), Darrin Lipscomb (2nd Unit, LM), Leslie Thorson (KALM), Jonathan Díaz (ALM)

Beverly Hills Cop: Axel Foley: Dan Cooley (SLM), Rick Surad (2nd Unit, LM), Bryan Diaz (Main Unit, LM), Leslie Glennon (Coordinator/KALM), Ben McCrea (KALM), Ahmet Elez (KALM), Tony Rizza (KALM), Brian Deming (KALM), John Blake (KALM), Hannah Dorfman (ALM), Jonathan Diaz (ALM), Kevin Danchisko (2nd Unit, KALM), Omar Masmoudi (2nd Unit, KALM)

Candy Cane Lane: Alison Taylor (LM), Brittany Petros (KALM), Hektor Larios (KALM), Jill Mitchell (KALM), Pedro Mata (KALM), Kristin Dewey (Location Dept. Coordinator), Jody Denny-Remy (ALM), Leon Henderson (ALM), Lori Balton (Scout)

Joker: Folie À Deux, Jason McCauley (LM), Sheila Ryan-Cruz (KALM), Mario Hernandez (KALM), Andre Balderamos (KALM), Kristopher Kreeger (KALM), Ron Haynes (KALM), Kendra Liedle (KALM/Coordinator), Nick Carr (KALM/Scout), Lloyd Cruz (ALM)

Assistant Location Manager – Features

Megan Adams, Maxxxine

Sheila Ryan-Cruz, Joker: Folie a Deux

Robert Sterrett, Skincare

Assistant Location Manager – TV

Shawn Hueston, Winning Time: The Rise of the Lakers Dynasty, Season 2

Susanne Medina, Welcome to Chippendales

Courtney Ochoa, Daisy Jones and the Six

Public Employee of the Year – City

City of Palm Springs: Janice Lopez
Los Angeles Unified School District: Lionel Villareal
City of Los Angeles: Lupe Sandoval

Public Employee of the Year – County

Riverside County Transportation Department: Melissa Martinez
El Dorado County: Carl Certiberi
El Dorado County Parks Department: Vickie Sanders

Public Employee of the Year – State & Federal

Eldorado National Forest: Jami Martin
Bureau of Land Management: John Thomas
Mountain Recreation & Conservation Authority: Rene Garcia